środa, 24 kwietnia 2013

Wpływ ocieplenia klimatu na lasy w Polsce i Europie


Ocieplenie klimatu to wzrost średniej temperatury występującej w wielu rejonach świata. Nie jest bezpośrednio spowodowany działalnością człowieka, lecz to normalna kolej rzeczy w naturze. Głównym skutkiem tego zjawiska jest zwiększanie się poziomu  wód morskich i śródlądowych, przez topnienie lodowców w większym stopniu w Arktyce oraz na Antarktydzie. Między rządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu podaje, że w ostatnim wieku średnia temperatura powietrza wzrosła o prawie 1 stopień Celsjusza, a szacuje się wzrost w granicach 1,1 do 6,4 stopni do końca XXI stulecia. Przyniesie to za sobą podniesienie się poziomu wód oceanów w granicach od 28cm do nawet 42cm.
    
Takie nagłe ocieplenie przyczynia się do gradacji, czyli do dynamicznego wzrostu populacji szkodników, atakujących lasy. Leśnicy przez to, chcąc chronić trwałość lasu są czasami zmuszeni do używania chemicznych środków w celu zapobiegania inwazji upraw leśnych. Jednym z najgroźniejszych wrogów sosny jest szeliniak sosnowiec, który wiosną przechodzi na uprawy szkółki z miejsc w których zimuje. Niszczy on korę i młode igły siewek i młodych drzew. Innym zagrożeniem dla tego gatunku roślin są różnego rodzaju zwójki, skośnik tuzinek, oraz ich larwy. Szkodnikami drzew liściastych są np.: zwójka zieloneczka, pędzik przedzimek czy brudnica nieparka. Zagrożeniem częściej występującym w Polsce są jednak szkodniki wtórne, czyli takie, które atakują drzewa osłabione i żerują pod korą lub wewnętrznych tkankach roślin.

Wielkim zagrożeniem dla europejskich lasów jest osuszający się klimat, co powoduje pożary. Ten kataklizm jest najbardziej odczuwalny na południu Europy. Przykładem tego są wielkie pożary w Grecji w 2007 roku, które były spowodowane głównie suchym powietrzem i długo utrzymującej się wysokiej temperaturze. Spłonęło wówczas około 70 tys. hektarów lasu, nie wspominając o 63 ofiarach wśród ludzi. Największy pożar na terenie Polski po II Wojnie Światowej wystąpił na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie w 1992 roku. Jego gaszenie skończyło się dopiero po 4 dniach, a żywioł pochłonął 9062 hektary lasów. Na samym terenie Unii Europejskiej notuje się około 500 tys. hektarów spalonych lasów rocznie. W przyszłości prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru i jego dotkliwości będzie rosło. Szczególnie narażone będą państwa śródziemnomorskie. Po dużym incydencie gleba jest mniej żyzna, przez co odbudowa lasu jest trudniejsza. Ocieplenie klimatu niesie za sobą również częstsze występowanie huraganów. Są one wielkim zagrożeniem, ponieważ stanowią około 50% wszystkich szkód dotykających lasy. Przykładem tego jest huragan Kyrill, który w 2007 roku przez 3 dni pustoszył Europę Zachodnią, oraz Europę Środkową, a jego łupem padło łącznie 54 mln. metry sześciennych lasów. W 2012 roku Lasy Państwowe musiały wydać około 20 mln. zł. na odbudowę strat wynikłych przez wichury. A zniszczeniom uległo 550 ha. polskich lasów.

Niszczenie lasów spowoduje zmniejszenie produkcji tlenu i zwiększenie zawartości dwutlenku węgla, co może przyspieszyć jeszcze bardziej proces ocieplania klimatu. Aby zmniejszyć to niechciane zjawisko należy odpowiednio dysponować zasobami leśnymi, odbudowywać, oraz dbać o nie. To nasze wspólne dobro, każdy może mieć w tym swój udział choćby przez stosowanie się do zakazów wstępu w czasach suszy. Dzięki temu możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji w przyszłości, albo chociaż zmniejszenia jej pogarszania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz